1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, zgodnie z którą (nowo dodany art. 12 ust. 2 pkt 3), w przypadku złożenia dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury oraz jego odpisu, wypisu lub kopii za pośrednictwem systemu elektronicznego, organem właściwym w sprawie opłaty skarbowej jest organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę mocodawcy.
Jeżeli mocodawców jest kilku, właściwy jest organ ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę mocodawcy wymienionego w dokumencie w pierwszej kolejności, lub ten z mocodawców, który ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium RP.
W przypadku gdy żaden z mocodawców nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby na terytorium RP, organem właściwym jest Prezydent m. st. Warszawy.
Jest to niepozorna zmiana, która przeszła bez większego echa, mająca jednak wymierne znaczenie w codziennym kontakcie z urzędami i instytucjami publicznymi.
W obecnym stanie prawnym oznacza to, że w przypadku składania dokumentu pełnomocnictwa w formie fizycznej (listownie lub osobiście), opłatę skarbową wnosi się według dotychczasowych zasad – do organu właściwego ze względu na miejsce złożenia dokumentu.
W przypadku jednak korzystania w tym celu z systemu teleinformatycznego i składania dokumentu pełnomocnictwa w formie elektronicznej, zastosowanie znajdą nowe zasady i opłatę wnosi się co do zasady do organu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę mocodawcy.