27sty

Zmiany w podatku od nieruchomości 2025 r.

Od 1 stycznia 2025 r. weszły w życie bardzo istotne dla podatników zmiany w podatku od nieruchomości.

Zmiany dotyczą definicji budynku, budowli oraz obiektu budowlanego.

Od początku tego roku, budynkiem (w rozumieniu przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) jest obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego przeznaczenie jest pojemność.

Poprzednia definicja określała budynek jako obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Nowe elementy to:

  • wzniesienie w wyniku robót budowlanych;
  • wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem.

Wyłączone z definicji budynku zostały przestrzenie magazynowe, tj. obiekty, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich przeznaczenie jest pojemność.

Poszczególne elementy pojęcia budynku również otrzymały własne znaczenie na gruncie nowych przepisów:

  • „Trwałe związanie z gruntem”. Zgodnie z nowymi przepisami, jest to takie połączenie obiektu budowlanego z gruntem, które zapewnia temu obiektowi stabilność i możliwość przeciwdziałania czynnikom zewnętrznym niezależnym od działania człowieka, mogącym zniszczyć lub spowodować przemieszczenie lub przesunięcie się obiektu budowlanego na inne miejsce;
  • „Roboty budowlane” to prace polegające na budowie, odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, przebudowie lub montażu, do których stosuje się przepisy Prawa budowlanego.

 

Natomiast określenie „budowla”, w świetle nowych przepisów oznacza:

  1. a) obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, tj. m.in:
  2. odkryty obiekt sportowy inny niż wymieniony w poz. 2;
  3. płyta stadionu, tunel dla zawodników, trybuny – wchodzące w skład stadionu;
  4. amfiteatr;
  5. zbiornik wody surowej, hala technologiczna, zbiornik retencyjny wody uzdatnionej, odstojnik wód popłucznych – wchodzące w skład stacji uzdatniania wody;
  6. obiekt kontenerowy trwale związany z gruntem,
  7. b) elektrownię wiatrową, elektrownię jądrową i elektrownię fotowoltaiczną, biogazownię, biogazownię rolniczą, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linową, wyciąg narciarski oraz skocznię, w części niebędącej budynkiem – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,
  8. c) urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, oraz inne urządzenie techniczne, bezpośrednio związane z budynkiem lub obiektem, o którym mowa w lit. a, niezbędne do ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,
  9. d) urządzenie techniczne inne niż wymienione w lit. a-c – wyłącznie w zakresie jego części budowlanych,
  10. e) fundamenty pod maszyny oraz pod urządzenia techniczne, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Przy czym, aby dany obiekt był budowlą, musi być wzniesiony w wyniku robót budowlanych, także w przypadku, gdy stanowi część obiektu niewymienionego w ustawie.

 

Obiektem budowlanym jest budynek lub budowla, z wyłączeniem wyrobisk górniczych, a także niewielkich obiektów stanowiących:

  1. a) obiekty kultu religijnego – w szczególności kapliczki, krzyże przydrożne i figury,
  2. b) obiekty architektury ogrodowej – w szczególności posągi i figurki ogrodowe, wodotryski, mostki, pergole, murowane grille i oczka wodne,
  3. c) obiekty użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku – w szczególności śmietniki, wiaty na wózki dziecięce i rowery oraz obiekty stanowiące wyposażenie placów zabaw dla dzieci.

 

CO TE ZMIANY OZNACZAJĄ DLA PODATNIKÓW?

Nowe przepisy doprecyzowują pojęcia, które są istotne dla opodatkowania nieruchomości. Warto pamiętać, że od tego czy dany obiekt zakwalifikujemy jako budynek, czy też jako budowlę, zależy to jak będzie on opodatkowany.

Podstawę opodatkowania budynku stanowi jego powierzchnia użytkowa, natomiast budowli jej wartość.

Warto więc zastanowić się, czy w związku ze zmianą przepisów, kwalifikacja podatkowa naszej nieruchomości nie uległa zmianie.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne oraz spółki niemające osobowości prawnej, w związku ze zmianami, mają możliwość wydłużenia czasu na złożenia deklaracji do 31 marca 2025 r. Aby skorzystać z tego prawa, należy:

  • Złożyć do 31 stycznia 2025 r. zawiadomienie o korzystaniu z dłuższego terminu na złożenia deklaracji do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta,
  • Obliczyć i wpłacić raty podatku od nieruchomości za styczeń, luty i marzec 2025 r., na podstawie wysokości podatku za rok 2024 r.

Co jest również niezwykle istotne, od 1 stycznia 2025 r.  za część mieszkalną budynku mieszkalnego uznaje się także pomieszczenie przeznaczone do przechowywania pojazdów w tym budynku. Oznacza to znacznie korzystniejszą stawkę podatku za taką przestrzeń.

Jeżeli macie Państwo wątpliwości w zakresie rozumienia nowych przepisów lub potrzebujecie Państwo wsparcia przy weryfikacji wpływu zmian na Państwa dotychczasowe rozliczenia w podatku od nieruchomości, zapraszamy do kontaktu.

07sty

Spotkanie wigilijne

W dniu 20 grudnia odbyło się uroczyste spotkanie wigilijne naszej firmy. Wydarzenie to zgromadziło wszystkich pracowników, zarząd oraz zaproszonych gości, tworząc wyjątkową okazję do wspólnego świętowania i podsumowania mijającego roku.

04lis

Zasada zaufania podatnika do organów państwa zyskuje nowy wymiar

Nasza kancelaria w październiku br. wygrała kolejną sprawę przed Naczelnym Sądem Administracyjnym – pisze o tym Gazeta Prawna w artykule poniżej.

Sąd uznał, że zaufanie podatników do stabilności przepisów i ich interpretacji jest kluczowe dla praworządności. Wydane wyroki NSA stają się nadzieją dla wielu podatników, którzy zostali niesprawiedliwie potraktowani w związku z nagłymi zmianami w podejściu fiskusa.

To podejście ma potencjał wzmocnienia pozycji podatników i może zapobiec sytuacjom, w których ich prawa są naruszane przez niestabilność interpretacji prawa podatkowego.

Gazeta Prawna_zasada zaufania podatnika do organów państwa